Dziecięce fantazje

N-h-93.JPG
Imię dziecka:
Nikodem
Wiek:
9
Województwo:
pomorskie
Choroba:

zespół VACTERL

Miesiąc przed urodzeniem Nikodema lekarze oznajmili rodzicom, że chłopczyk może nie przeżyć. Na szczęście się mylili. Nikodem żyje, ale zdiagnozowano u niego asocjację wad wrodzonych VACTERL, która obejmuje m.in. niedrożność przełyku, wady serca oraz ogromną skoliozę kręgosłupa. Chłopiec przeszedł już ponad 10 operacji i parę razy był reanimowany. Jest niezwykle silny i funkcjonuje dużo lepiej niż to przewidywali lekarze. Chodzi, mówi, jest sprawny umysłowo. Na dzień dzisiejszy jego najpoważniejszym problemem jest wada kręgosłupa, który uciska narządy wewnętrzne. Nikodem wymaga poważnej operacji, ale w Polsce lekarze nie chcą się jej podjąć.

Umeblowanie pokoju

Nikodem marzy o nowym wystroju pokoju, ale przede wszystkim są mu potrzebne meble, które będą dostosowane do jego ograniczeń: duże łóżko z wygodnym materacem, komfortowe biurko, wygodne szafki.

Telewizor

Drugim marzeniem chłopca jest telewizor. Jeśli dojdzie do operacji kręgosłupa, Nikodem spędzi dużo czasu w unieruchomieniu, odizolowany od otoczenia. Bardzo mu się wtedy przyda rozrywka w postaci ulubionych programów telewizyjnych o zwierzętach i jeepach.