Marzenie

Zima 2013 025
Imię dziecka:
Nadia
Wiek:
19
Województwo:
śląskie

Laptop FANTAZJA SPEŁNIONA

15-letnia Nadia z Zabrza choruje na mukowiscydozę, ciężką chorobę genetyczną, na którą dziś jeszcze nie ma lekarstwa. Produkowany w nadmiernej ilości śluz „zatyka” narządy dziewczynki. Nadia ma zaatakowane płuca i trzustkę. Każdy jej dzień wygląda bardzo podobnie: inhalacje, drenaże, oklepywanie, leki brane garściami… i dieta, wysokokaloryczna.

Nastolatka bardzo chciała dostać laptopa, sprzęt który ułatwiłby jej naukę, a także dostarczył rozrywki i pozwolił zachować kontakt z przyjaciółmi. Poza laptopem marzyła o książkach.

Jej marzenie spełniło się podczas Podróży Spełnionych Fantazji, w której towarzyszyły nam wolontariuszki z Kanady.

Po drodze do Nadii minęliśmy, dosłownie za płotem, kopalnię węgla. W drzwiach przywitały nas dwie roześmiane nastolatki i radośni rodzice. W pierwszej chwili nie wiedzieliśmy, która z dziewcząt to Nadia, a która to Zuzia. Krętymi schodami poszliśmy na samą górę domu i tam rozpoczęło się szaleństwo z prezentami. W pierwszej kolejności nasza marzycielka rozpakowywała paczki z książkami, wiele książek, mnóstwo książek. Nadia niemal każdą złotówkę wydaje na… książki. Tata co chwila słyszy prośby córki o kolejna półkę, bo nie ma już gdzie ustawiać nowych książek. Okazało się, że większość tytułów znają też wolontariuszki z Kanady. Dziewczyny zaczęły dyskutować o opisanych historiach, o bohaterach, wymieniać się opiniami, dyskutować.

Zuzia, siostra naszej podopiecznej, też otrzymała upominki, podziękowała i brała udział w rozmowach.

Następnie przyszedł czas na ostatni prezent, jakim był laptop. Nadia była zachwycona, wspaniałym, białym, cieniutkim, bardzo dziewczęcym laptopem. Nastolatki szybko uruchomiły sprzęt i zaczęły przeglądać Internet. Pierwszym hasłem jakie wpisały w wyszukiwarkę był Justin Trudeay, przystojny premier Kanady J Wszystkie w czarnych koszulkach, siedzące wokół ławy, rozmawiające bez żadnych oporów czy blokad. Wyglądało to na spotkanie dobrych koleżanek na plotki. Dziewczyny wygoniły dorosłych piętro niżej, żeby nie przeszkadzać im w nastoletnich radościach.

Żal było nam przerywać to wyjątkowe spotkanie, ale jesteśmy przekonani, że znajomości przetrwają na facebooku.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za spełnienie marzeń Nadii:

  • Firmie Acer Poland Sp. z o.o. za podarowanie laptopa i etui;
  • Wydawnictwu Jaguar Sp. z o.o. Warszawa za podarowanie książek;
  • Wydawnictwu Otwarte Sp. z o.o. Kraków za podarowanie książek;
  • Wydawnictwu Dreams, Rzeszów za podarowanie książek;
  • Małemu Samorządowi Uczniowskiemu SP 300 w Warszawie oraz wszystkim Uczniom i Rodzicom, którzy zaangażowali się w akcję oraz Pani Ewelinie Michnowskiej za upominki dla siostry, Zuzi.

Galeria

  • 1
  • 2
  • Nadia Szoltysek7